بدون دسته

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی یا HPV وجود دارد؟

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از شایع‌ترین بیماری‌های ویروسی است که در لایه بیرونی دستگاه تناسلی زنان و مردان ایجاد می‌شود. این عارضه به‌ دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papillomavirus) یا همان HPV از طریق رابطه جنسی منتقل خواهد شد.

 

hpv symptom 2

 

معمولا افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و رابطه جنسی ایمن (همراه با کاندوم) ندارند حداقل یک‌بار در طول زندگی خود به ویروس HPV آلوده شده‌اند. اما HPV چیست؟ اچ‌پی‌وی عامل رایج بیماری ویروسی است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود و باید آن را علت اصلی بیماری زگیل تناسلی دانست.

این ویروس می‌تواند اندام تناسلی زنان و مردان را درگیر کند.

unnamed

زگیل تناسلی (Genital warts) نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک یا در حال رشد داخل و اطراف اندام تناسلی مردانه و زنانه می‌شود. سویه‌های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منجر به ابتلای این زگیل‌ها خواهند شد. اما متخصصین معقدند تنها ۱۰ درصد افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی علائم ظاهری زگیل تناسلی را بروز می‌دهند. بقیه مبتلایان ممکن است با وجود آلوده بودن اما هیچ علامتی نداشته باشند.

خوب است بدانید زگیل تناسلی گاهی اوقات با سایر عفونت‌های پوستی اشتباه گرفته می‌شود. همه برجستگی‌های پوستی به معنی زگیل نیستند.

 

زگیل تناسلی چه شکلیه و در کجاها ایجاد می‌شود؟

این زگیل‌ها بر بافت مرطوب ناحیه تناسلی اثر می‌گذارند. آن‌ها می‌توانند مانند برجستگی‌های کوچک و گوشتی با ظاهری شبیه به گل کلم بروز پیدا کنند. در اکثر مواقع زگیل‌های تناسلی بسیار کوچک هستند و با چشم دیده نمی‌شوند.

این زگیل‌ها گنبدی شکل نیستند اما اغلب از سطح پوست بالاتر می‌آیند و سپس به صورت تخت رشد می‌کنند. زگیل تناسلی رنگی مشابه رنگ پوست (صورتی یا قهوه‌ای روشن) دارد. آن‌ها نواحی زیر را آلوده می‌کنند:

 • مقعد
 • رکتوم
 • کشاله ران
 • لب، دهان، زبان یا گلو
 • آلت تناسلی و کیسه بیضه
 • واژن (فضای داخلی)، فرج، لب‌های واژن (لب‌های بزرگ و کوچک) و دهانه رحم

 

زگیل تناسلی

ویروس HPV چگونه انتقال می‌یابد؟

این ویروس به شدت مسری است. حتی اگر علائمی ایجاد نکند یا زگیل‌ها برداشته شوند باز هم ناقل هستید. اما از هر راهی منتقل نمی‌شود. اصلی‌ترین راه‌ های انتقال زگیل تناسلی (HPV) رابطه جنسی محافظت نشده است.

درواقع برخورد پوست به مخاط آلوده هنگام رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی می‌تواند منجر به این بیماری شود. از همین‌رو یکی از ناحیه‌های آسیب‌پذیر دهان، زبان و گلو هستند که می‌توانند موقع رابطه جنسی دهانی درگیر شوند.

 

Throat Warts HPV slide 2

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

نشانه‌های این عارضه بلافاصله پس از آلودگی به ویروس HPV بروز پیدا نمی‌کند. معمولا حدود چند هفته طول می‌کشد تا ضایعات پوستی گل‌کلم شکل به صورت تکی یا خوشه‌ای ایجاد شوند. در صورت لمس برجستگی گوشتی نرم و نسبتا صافی را احساس می‌کنید که اغلب همرنگ پوست یا کمی تیره‌تر است.

انواع زگیل تناسلی (Genital warts)

ویروس اچ پی وی که عامل اصلی بروز این بیماری است بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف دارد. معمولا سویه‌های ۶ و ۱۱ ویروس اچ‌پی‌وی عامل اصلی بروز زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان هستند.

مجموع تیپ‌های HPV را می‌توان به دو نوع کلی تقسیم کرد.

ویروس HPV کم خطر: در این موارد ویروس اچ‌پی‌وی باعث ایجاد زگیل تناسلی در واژن، آلت تناسلی و مقعد می‌شود.
ویروس HPV پرخطر: در این موارد ویروس پاپیلومای انسانی علاوه‌بر ایجاد ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی باعث بروز سرطان در دهانه رحم یا واژن می‌شود.

علائم زگیل تناسلی را بشناسید!

در برخی مواقع ویروس HPV در بدن شما وجود دارد اما علائم و نشانه بیماری یک هفته تا چند ماه بعد بروز پیدا می‌کند. زگیل‌های تناسلی معمولا دردناک نیستند اما گاهی اوقات با علائم زیر همراه می‌شوند:

 • درد و ناراحتی
 • احساس سوزش
 • خونریزی خفیف
 • ایجاد رطوبت اطراف زگیل
 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی

 

روش تشخیص زگیل‌های تناسلی

پزشک زنان یا اورولوژیست با مشاهده زگیل‌ها می‌تواند تشخیص دهد آن‌ها از چه نوعی هستند. با این حال برخی اوقات برای تایید نهایی آزمایش HPV نیاز است که شامل موارد زیر می‌شود:

معاینه لگنی: ممکن است برای بررسی تغییرات دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی آزمایش پاپ اسمیر به‌عنوان بخشی از معاینه لگنی انجام شود. همچنین امکان کولپوسکوپی/Colposcopy (در صورت مثبت بودن تست پاپ اسمیر) و بیوپسی واژن یا دهانه رحم وجود دارد.
معاینه مقعد: پزشک معمولا به کمک دستگاه آندوسکوپ داخل مقعد را برای یافتن زگیل بررسی می‌کند.
آزمایش خون: برای تشخیص قطعی زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان از روش مولکولی استفاده می‌کنند که دقت بسیار بالایی دارد.
در صورت لزوم می توانید با دکتر پوست و مو آنلاین مشورت کنید و هم می توانید به صورت حضوری به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

 

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

معمولا به‌دلایل مختلف برجستگی‌های گوشتی بر روی ناحیه تناسلی مشاهده می‌شود. اگر این برجستگی‌ها گوشتی، صاف یا برجسته، انعطاف‌پذیر و نرم، تکی یا خوشه‌ای باشند زگیل تناسلی محسوب خواهند شد که بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی مسری یا همان HPV ایجاد شده‌اند.

اما بروز جوش در ناحیه تناسلی مانند جوش‌های صورت ناشی از تجمع میکروب و بسته شدن منفذ فولیکول مو است. حالت چرکی و ملتهب این جوش‌ها به‌دلیل رشد باکتری بوده و در صورت عدم درمان به‌موقع ممکن است کمی برجسته شوند که به آن کیست مویی می‌گویند.

یکی دیگر از تفاوت‌های زگیل‌های تناسلی با جوش در این است که زگیل‌ها دردناک نیستند اما جوش‌های ناحیه تناسلی ملتهب و دردناک خواهند بود.

 

درمان زگیل تناسلی

این عارضه ممکن است خودبه‌خود از بین برود. زیرا سیستم ایمنی بدن می‌تواند با عفونتی که باعث بروز زگیل‌های تناسلی شده مبارزه کند. اما در اغلب موارد آن‌ها می‌توانند بزرگتر شوند، تکثیر پیدا کنند یا ناراحتی شدید به وجود آورند.

در این صورت درمان زگیل تناسلی می‌تواند از انتشار عفونت جلوگیری کند. روش‌های مختلفی برای از بین بردن این ضایعات پوستی عفونی وجود دارد. اکثرا پزشک از چندین راه‎کار درمانی استفاده می‌کند.

 • کوتر الکتریکی: سوزاندن زگیل‌ها با جریان الکتریکی
 • انجماد: از بین بردن زگیل‌ها با سرما درمانی توسط نیتروژن مایع و روش انجماد
 • درمان با لیزر: از بین بردن و قطع جریان خون رگ‌های خونی ریز درون زگیل تناسلی با نور لیزر
 • روش برش الکتروسرجری حلقه‌ای: برداشتن زگیل‌ها از روی دهانه رحم به روش LEEP با کمک حلقه سیمی و بار الکتریکی آن
 • درمان دارویی: محلول اسیدی اسید سالیسیلیک(TCA) (مانند پماد SOMXL)
 • مهمترین و اساسی ترین راه درمان این بیماری تقویت سیستم ایمنی بدن و استفاده از مکمل ها و تغذیه مناسب و دوری از استرس است. از مهمترین عوامل بهبود 80 درصدی این بیماری استفاده بین چهار تا شش ماه از مکمل های AHCC است.

 

بیماری‌های مشابه با زگیل‌های تناسلی کدامند؟

برخی بیماری‌ها و ضایعات پوستی شباهت زیادی به این عارضه دارند. بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • تبخال
 • اسکین تگ
 • جوش‌های پوستی (نوعی زائده گوشتی بی‌خطر و قابل حذف با جراحی موضعی)
 • کیست بارتولن (غده‌ای به همین نام در نزدیکی دهانه واژن که مسئول مرطوب نگه داشتن آن است و در صورت عفونی شدن باعث بروز کیست می‌شود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *