پماد برطرف کننده زگیل

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

191171145123402015515322714016223618220880189

تفاوت زگیل تناسلی HPV با تبخال تناسلی HSV چیست؟

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی، هردو دو نوع از بیماری‌های مقاربتی هستند که در نواحی آلت تناسلی، باسن و واژن ایجاد می‌شوند. هر یک از این بیماری‌ها از طریقی می‌تواند به شریک جنسی انتقال یابند. این بیماری‌ها را نباید با یکدیگر مشابه دانست. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای هر کسی پیش آید آن است که فرق زگیل و تبخال تناسلی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت زگیل و تبخال تناسلی در عامل به وجود آورنده آن‌ها است. به این معنا که ویروس‌هایی که منشا هر یک از این بیماری‌ها هستند با یکدیگر تفاوت دارند. در هر حال، نکته مهم این است که به هیچ عنوان نباید زگیل تناسلی را با زخم‌ها یا تاول‌های ناشی از عفونت تبخال یکسان دانست.

 

زگیل تناسلی چیست و چگونه انتقال می‌یابد؟

زگیل تناسلی به عنوان یکی از بیماری‌های مهم مقاربتی است که می‌تواند به شریک جنسی منتقل شود. این بیماری از یک ویروس انسانی با نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به وجود می‌آید. بیماری زگیل تناسلی شامل بروز یک یا چند زگیل بر روی آلت تناسلی و یا در ناحیه واژن یا باسن خواهد بود. این بیماری از طریق تماس پوست به پوست و نیز از راه‌های زیر می‌تواند به شریک جنسی منتقل شود:

 • برقراری رابطه جنسی از طریق مقعد یا واژن
 •  استفاده از وسایل جنسی مشترک
 • برقراری رابطه جنسی دهانی

زگیل تناسلی min 2

 

ویروس پاپیلومای انسانی انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها می‌تواند بیماری با شدت متفاوتی ایجاد نماید. ویروس منشا زگیل تناسلی، در موارد خیلی حاد می‌تواند منجر به ایجاد انواع سرطان دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو شود.

 

تبخال تناسلی چیست و از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

 

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی
تبخال تناسلی یکی دیگر از بیماری‌های عفونی مقاربتی است. این نوع عفونت می‌تواند منجر به ایجاد تاول‌های مختلف در ناحیه مقعد، واژن و دهان گردد. ایجاد تبخال تناسلی از طریق دو نوع ویروس صورت می‌گیرد که هرپس سیمپلکس نوع یک و هرپس سیمپلکس نوع دو نامیده می‌شوند. یکی از دلایل تفاوت زگیل و تبخال تناسلی نیز دقیقا به همین عوامل به وجود آورنده مرتبط می‌شود.

از سوی دیگر، هر یک از این ویروس‌ها به ایجاد تبخال در قسمت خاصی از بدن مربوط می‌شوند. در واقع، ویروسی که در ناحیه دهان تبخال ایجاد می‌کند، هرپس کمپلکس نوع یک خواهد بود. هر چند در تعیین علت تبخال تناسلی می‌توان گفت که هر دو نوع ویروس می‌توانند به صورت فعال وارد عمل شوند.

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی در راه‌های انتقال نیز مشهود است. در واقع انتقال تبخال تناسلی حتی از طریق یک تماس ساده نیز می‌تواند صورت پذیرد. از جمله راه‌های انتقال تبخال تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تماس های ساده دوستانه و صمیمانه
 • بوسیدن
 • برقراری رابطه جنسی مقعدی
 • برقراری رابطه جنسی دهانی
 • برقراری رابطه جنسی واژینال
 • تماس پوست آلوده فرد بیمار با اندام تناسلی، دهان و چشم شخص دیگر

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی از نظر علائم چیست؟

درک تفاوت بین زگیل و تبخال تناسلی باعث می‌شود تا در تشخیص آن‌ها از یکدیگر آگاهانه‌تر عمل نماییم. برای مثال، تفاوت زگیل و تبخال تناسلی علاوه بر نحوه ابتلا، به نحوه بروز علائم این بیماری‌ها نیز مربوط می‌شود. در واقع، در بروز هر یک از این بیماری‌ها ممکن است زایده‌ها و بافت‌های جدیدی در نقاط حساس بدن رشد کنند. توجه به بروز این موارد در درمان تبخال تناسلی و زگیل تناسلی در سریع‌ترین زمان ممکن، بسیار اهمیت دارد.

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی ؛ علائم ابتلا به زگیل تناسلی
ایجاد زگیل تناسلی در افراد، مخصوصا بانوان، با رشد زایده‌هایی برجسته در نقاط مختلف بدن همراه است. از جمله قسمت‌های حساس بدن بانوان که ممکن است میزبان این بافت‌های جدید باشند عبارت اند از:

 • واژن
 • دهانه رحم، روی فرج یا کشاله ران ها
 • نواحی داخلی مقعد یا اطراف آن
 • لب، دهان، گلو و یا زبان

images

 

40524tn

 

محل بروز زگیل تناسلی در مردان، کمی با بانوان متفاوت است. محل‌هایی که در بدن آقایان می‌توانند محلی مناسب برای بروز زگیل تناسلی به حساب آیند عبارت‌اند از:

 • روی آلت تناسلی
 • روی کیسه بیضه‌ها، ران‌ها و یا کشاله ران
 • در داخل مقعد یا نواحی اطراف آن
 • در دهان، گلو، لب ها و زبان

فراموش نکنید که سوزش و خارش در ناحیه تناسلی و بافت‌های اطراف آن از نشانه‌های اولیه بروز زگیل تناسلی به حساب می‌آید. این سوزش و خارش ممکن است شدید بوده و باعث ناراحتی زیاد در فرد شود.

 

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی؛ علائم ابتلا به تبخال تناسلی

از دلایل دیگر تفاوت زگیل و تبخال تناسلی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تبخال تناسلی با علائم خفیفی بروز می‌کند. به طوری که گاه فرد آن‌ها را جدی نگرفته و به حال خود رها می‌کند. برخی از علائم تبخال تناسلی عبارت‌اند از:

 • ادرار دردناک
 • ایجاد زخم دردناک در ناحیه تناسلی، مقعد یا باسن
 • ترشحات واژن در زنان
 • سردرد، تب و بدن درد
 • حساس خارش

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی از نظر میزان خطر چگونه است؟

در مورد اینکه آیا تبخال تناسلی خطرناک است و اینکه آیا تبخال تناسلی باعث سرطان می‌شود یا خیر نیز باید گفت شدت خطر این بیماری به اندازه زگیل تناسلی نیست. در واقع، در افراد مبتلا به تبخال تناسلی نهایتا زخم‌هایی دردناک ایجاد می‌شوند که این زخم‌ها عمدتا در ناحیه تناسلی و مقعد شکل می‌گیرند.

اما برای افرادی که به بیماری زگیل تناسلی دچار می‌شوند، لازم است با انجام معاینات و آزمایش‌های مختلف، وقوع انواع سرطان از جمله سرطان دهانه رحم بررسی گردد. تشخیص وجود سلول‌های غیر عادی در این نواحی به برداشتن زود هنگام این سلول‌ها و پیشگیری از بروز سرطان کمک خواهد کرد.

از انواع تفاوت زگیل و تبخال تناسلی می‌توان به مدت زمان دوام این دو بیماری نیز اشاره کرد. شخصی که به تبخال تناسلی دچار می شود، تا پایان عمر خود با آن درگیر است. البته تنها در مواردی قابلیت شیوع دارد که به شکل زخم‌های دردناک بروز کند. دارو درمانی می‌تواند در رفع زخم‌ها و کاهش دوره شیوع تبخال تناسلی بسیار موثر باشد.

 

 

Herpes

تبخال تناسلی چه تاثیراتی می تواند بر نوزاد داشته باشد؟

تبخال ها همان تاول هایی می باشند که ممکن است در قسمت از بدن نوزادان به وجود آید. این مساله باید کاملا جدی گرفته شود، زیرا سیستم ایمنی بدن نوزادان به اندازه کافی برای مقابله با عفونت توانایی ندار. اگر نوزادی به تبخال مبتلا شده باشد و بلافاصله معالجه نشود، در معرض خطر مرگ وجود دارد. اما خوشبختانه این بیماری قابل درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *